Sağlık emekçilerine mobbing uygulanıyor iddiası

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası SES ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde SES üyelerine yönelik baskı ve mobbing yapıldığı öne sürüldü.

10 Mayıs 2024 Cuma 15:37
Sağlık emekçilerine mobbing uygulanıyor iddiası

Üniversite hastanesinde bilimsel çalışmalardan uzak, keyfi atamaların yapıldığını, çalışanlar arasında ayrımcılık, kayırmacılık ve mobbing yapıldığını ve yandaş sendika üyelerinin kayırıldığını ifade eden Özge Yılmaz, “Çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine, özlük haklarına hatta yemek haklarına yönelik çalışmalar yaptık. Değişmeyen ve dönüşmeyen tek şey, bilim yuvası olması gereken bu hastanenin keyfi ve cahilce yönetilmesine engel olamadık. Sendikaların çalışanların haklarını korumak, geliştirilmesine kafa yormak ve bunlar için  mücadele etmek asli görevidir. Ancak sarı sendikalar birkaç üyesinin menfaatini önceleyerek kendi üyeleri de dahil tüm emekçilerin çalışma koşullarını çekilmez hale getirmiştir.  Üniversite yönetimi bu durumu olağan nasıl karşılar ve bu anlayışı destekler?” ifadelerini kullandı.

ESKİ ŞUBE BAŞKANINA YAPILANLAR…

SES Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Şube Eşbaşkanı Umut Özge Yilmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üyelerimiz ve üyemiz olmayan sağlık emekçilerden aldığımız duyumları  SES olarak buradan soruyoruz: Yandaş sendika dışında bir sendikanın temsilcisi olduğu için kişinin çalıştığı birim sorumluluğundan alınması hastane yönetiminin yanlı olduğunun göstergesi değil midir? Yakın zamanda kamu yararını gözettiği için eski şube başkanımızın yıllardır namusuyla çalıştığı birimden hukuksuzca başka bir birime sürülmesi, hastane yönetiminin husumet beslediğinin göstergesi değil midir? Şube eski başkanımızın arkasındayız, bu hukuksuzluğun hesabını sormak için hukuki süreç başlatıp, soruşturma talebinde bulunduk. Hastanenizde yandaş sendika üyeleri servis sorumlusu yapılabilsin diye eski sorumlu hemşireler haber verilmeden görevinden alınıp, çalışma listesine diğer mesai arkadaşlarından daha fazla nöbet yazıldığı, bunun üzerine Cimer’e şikayette bulunduğu için hastayken raporunun iptal edildiği doğru mudur? Bu mobbing değil midir? Bu mobbinge dayanamadığı için  17 yıllık mesleğinden istifa etmeye mecbur bırakılması adil midir? Bu ekonomik krizde, bu hayat pahalılığında istifa etmeyi göze alabilmek için çok ciddi bir baskı altında olmak gerekmektedir. Bu ailenin yaşayacağı geçim sıkıntısının hesabını kim verecek?

“LİYAKATSIZ ATAMALARA KARŞIYIZ”

Üniversite hastanelerini; yetersiz bütçe ve personelle, akademik kadroların içinin boşaltılmasıyla, liyakatsız atamalarla bu duruma getiren zihniyete yabancı değiliz. Çalışanların liyakatsız atamalarla her türlü risk, angarya ve sağlıksız çalışma koşullarıyla baş başa bırakanlardan hesap sormak, tepki koymak kutsal olandır. Biz SES olarak sadece üyelerimizin değil, tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yanındayız; bu liyakatsizliğin, keyfi uygulamaların, mobbingin karşısında olacak, ve tüm yolları kullanacağız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.