2 yılda üretime geçecek tesis sayısı 256

Eskişehir OSB yönetimi basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi

12 Ocak 2024 Cuma 14:09
2 yılda üretime geçecek tesis sayısı 256

 

Hedefimiz 50 milyon metrekare büyüklüğe ulaşmak

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Başkan Vekili Metin Saraç, yönetim ve denetim kurulu üyeleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla kentte görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu.

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, toplumun sesi, aynası ve vicdanı olan basın çalışanlarının mesai gözetmeden özverili şekilde görevlerini yaptığını belirtti. Eskişehir’de güçlü bir yerel basının olduğunu aktaran Başkan Küpeli, “Geçmişte olduğu gibi bugün de Eskişehir yerel basını oldukça güçlü. Yerel basınımızın son yıllarda yazılı ve görsel medyanın yanında internet ve sosyal medya gibi alanlarda önemli gelişmeler göstererek daha başarılı noktaya geldiğini görmekten gurur duyuyoruz. Şehrimizin gerek ekonomik gerekse sosyal olarak geldiği noktada basın kuruluşlarımızın katkısı azımsanmayacak kadar büyüktür. Eskişehir OSB olarak bizim sesimiz olduğunuz için, yürüttüğümüz çalışmalarda bizlere verdiğiniz destekten dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Birçok zorluğa rağmen, sorumluluk duygusu içinde görev yapan toplumun tarafsız, hızlı ve doğru bilgilendirilmesi adına önemli bir görevi yerine getiren siz değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. İyi ki varsınız” dedi.

Eskişehir OSB’de yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulunan Başkan Küpeli, 34 milyon metrekare büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden biri olduklarını söyledi.  Son 7 yıllık dönemde ise Eskişehir OSB’den 331 yatırımcıya 551 futbol sahası büyüklüğünde, toplam 4 milyon metrekarelik bir alanı tahsis ettiklerini vurgulayan Başkan Küpeli, “Her yıl ortalama 562 bin metrekarelik bir alanı yatırımcılara tahsis ediyoruz. Önümüzdeki 2 yıl içinde Eskişehir OSB’de üretime geçecek yeni sanayi tesisi sayısı 257. Özellikle İstanbul ve civar illerdeki birçok sanayi kuruluşu, giderek ağırlaşan metropol yaşamının zorluklarından uzaklaşmak ve yaşam koşullarının çağdaş ve yüksek olmasından dolayı Eskişehir’e gelmek, yerleşmek ve burada üretim yapmak istiyorlar” diye konuştu.

Hedefimiz 50 milyon metrekare büyüklüğe ulaşmak

Eskişehir OSB olarak hedeflerinin 2030 yılına kadar 50 milyon metrekareye büyüklüğe ulaşmak olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Küpeli, “Eskişehir OSB olarak hedeflerimizi yerine getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Eskişehir OSB’de halen 905 sanayi tesisi bulunuyor. Bunlardan 648 tanesi fiilen üretimde, 208 tanesi inşaat halinde, 49 tanesi ise proje aşamasında. 2000 yılında OSB’deki fabrikalarda çalışan sayısı 14 bin kişiyken şimdi 49 bin kişiye ulaştı. Bizim dönemimizde kurulmaya başlayan 250’yi aşkın sanayi tesisinin devreye girmesiyle birlikte çalışan sayımız 2025 yılı sonunda 55 bin kişiye, 2030 yılında ise 75 bin kişiye ulaşmış olacak. Eskişehir OSB olarak alan hedefimiz ise 2030 yılına kadar 50 milyon metrekareye hedefine ulaşmaktır. 2022 yılında OSB’de kendi öz kaynaklarımızdan 273 milyon TL’lik bir yatırım yapmıştık. Bu yatırımları 2023 yılında katlayarak arttırdık ve geçtiğimiz yıl 1 milyar 200 milyon civarında bir alt yapı yatırımı yaparak, bölgemizi geliştirmeye devam ediyor, yatırımcılara eksiksiz bir yatırım ortamı oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

İhracatta hedef 5 milyar dolar

İhracat verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Küpeli, Eskişehir’in 4,2 milyar dolar ihracat kapasitesi ile 12’inci sırada olduğunu aktararak, “Eskişehir’in yüzde 90’lık kısmı sanayi kuruluşlarının üretiminden kaynaklanan ihracat verilerine göre, 2022 yılında toplam 4 milyar 245 milyon dolar olan ihracatının 2023 yılında yüzde 0,88 artışla 4 milyar 277 milyon dolara ulaştığı ve Türkiye’de en çok ihracat yapan ilk 15 il arasında 12. sırada yer aldığını net bir şekilde görmüş olduk. Ayrıca savunma ve havacılık sektör ihracatında 3. sıradayız. Bugün Eskişehir’de 450’ye yaklaşan düzenli ihracat yapan sanayi kuruluşumuz ve yeni devreye girecek tesisler sayesinde, 5 milyar dolarlık ihracat hedefimize kısa sürede ulaşacağız” dedi.

Sanayi üretiminin merkezi olmaya devam edeceğiz

Küpeli son olarak, “Türkiye’ye sadece bulunduğu coğrafyanın değil, dünyanın en önemli ekonomik, sınai, askeri ve teknolojik güç merkezlerinden biri. Eskişehir OSB olarak sürdürdüğümüz çalışmalarla “Türkiye’nin Yeni Yüzyılında” her alanda büyüyen ve gelişen Türkiye’nin en önemli sanayi merkezlerinden biri olmayı, katma değerli ihracatın ve yüksek teknolojili ürünlerin üretiminde uzmanlaşmış dev bir eko sisteme sahip en önemli sanayi üretim merkezi olmaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) idari binada düzenlenen kahvaltıya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Metin Saraç ile Yönetim Üyeleri Riza Zeydan, Yavuz Ayva ile Denetim Kurulu Üyeleri Erol Öz ve Hasan Hakan Bayar katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.