Üretene ceza düzenlemesi mi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; sanayicilerin yüzde 700 artan enerji maliyetiyle üretemez hale geldiğini söyledi.

17 Kasım 2022 Perşembe 16:10
Üretene ceza düzenlemesi mi?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi üzerine konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; sanayicilerin % 700 artan enerji maliyetiyle üretemez hale geldiğini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca; 3 yıl önce yaptıkları düzenlemeyi değiştirdikleri için sanayicileri icra tehdidiyle baş başa bırakan Enerji Bakanına “iş insanlarına icra tebligatları geldiğinde ne yapmayı planlıyorsunuz?” diye sordu.

ÜRETENİ NEDEN CEZALANDIRIYORSUNUZ?

AKP’nin sanayicileri doğrudan ilgilendiren yönetmelik değişikliğini eleştiren Gülizar Biçer Karaca, AKP’yi oyunbozan olarak niteledi: “2019 yılında güneş enerjisine, yenilenebilir enerjiye yatırım yapanlara ilişkin bir düzenleme hayata geçirdiniz ve bu düzenlemeyle dediniz ki: "Siz yenilenebilir enerjiye yatırım yapın, ihtiyacınızı alın, üste kalan miktarını ben sizden alacağım." Denizli'de mermer, kablo ve tekstil sektöründe gerçekten müteşebbis, mücadele eden sanayiciler vardır, onlar size güvendi; kredilerini aldı ve güneş enerji santralleriyle ülkedeki enerji ihtiyacına ve üstelik de "temiz enerji" denilen yenilenebilir enerji kaynaklarına size inanarak, güvenerek yatırım yaptı. Sonra 2019 yılında yaptığınız düzenlemeyi üç yıl sonra 2022 Ağustosunda "Ben oyunu bozdum, artık sizden tamamını almayacağım. Tükettiğiniz kadarını alacağım, gerisi bedava verilecek." diyerek değiştirdiniz.”

BİR AKP KLASİĞİ: SÖZ VER, VAZGEÇ, MAĞDURİYET YARAT

“Denizlili sanayiciler size inandılar, size güvendiler, üç yıl önce yatırım yaptılar, kredi aldılar. Peki, Denizlili sanayicinin size güvenerek aldığı kredileri kim ödeyecek bugün Sayın Bakan? Biliyor musunuz, Denizli'deki organize sanayi bölgesindeki birçok iş insanı icra tehdidiyle şu an karşı karşıya. Size inanarak kredi aldıkları bankalar bugün sizin düzenlemeniz yüzünden iş insanlarını icra tehdidiyle baş başa bıraktı.”

SANAYİCİ ÜRETİM YAPAMAZ HALE GELDİ

Denizlili sanayiciye sorarlar: "Ne istiyorsunuz devletten, iktidardan?" "Hiçbir şey istemiyoruz, bize gölge etmesin yeter." der. Üretir, gider, pazarını bulur, pazarlar ve üstelik her dönem, pandemide dahi ihracat fazlası vermiştir. Ülkenin cari açığının kapanmasına ciddi katkılarda bulunmuştur. Ama biliyor musunuz? Sizin çıkardığınız bu yönetmelik sonrasında ve sanayide son bir yılda yüzde 700 artan enerji maliyeti sebebiyle bugün, Denizlili sanayiciler üretemiyor. Ekim ayında Denizli'nin pandemide bile artış gösteren, pandemide bile gerçekten tarihî rekorlar kıran ihracatı ilk defa % 20 azaldı.

SANAYİCİYİ NEDEN CEZALANDIRIYORSUNUZ?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e “En azından 2022'de Ağustostan itibaren bu yatırımdan faydalanmak isteyenlerden bu düzenlemenin hayata geçirileceğini kararlaştıramaz mıydınız?” diye soran Gülizar Biçer Karaca şöyle konuştu: “Üç yıl geriye dönerek sanayiciyi, üreten iş dünyasına, ülkeye katkı veren Denizlili sanayiciyi neden cezalandırıyorsunuz? O icra tebligatları geldiğinde sizin yaptığınız düzenleme yüzünden, size inanarak, güvenerek yatırım yapan Denizlili sanayici için ne yapmayı planlıyorsunuz? Bir de "Yenilenebilir enerjiye destek için kredi vereceğiz." diye de düzenleme çıktı. Değişebilir faiz oranları var, sanayici önünü göremediği için bunu alamıyor. Her şeye rağmen almak isteyen Denizlili sanayiciler de bu kredilere, bu desteğe erişemiyor.

NEREDE BU DOĞALGAZ?

Geçtiğimiz günlerde Ardahan'da olduğunu hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca iki ilçeye söz verildiği halde neden doğalgaz götürülmediğini gündeme getirdi: “BOTAŞ'ın doğal gaz santraline Hanak ilçemiz sadece 500 metre mesafede, Damal ilçesi 1 kilometre 200 metre mesafede. 2018 yılında Adalet ve Kalkınma Partisinin Genel Başkanı diyor ki: "Size sözümüzdür. Verin oylarınızı, Hanak'a, Damal'a doğal gaz getireceğim." Ama ne yapıldı, biliyor musunuz? 45-50 kilometre uzaklıktaki Göle'ye -orada oyunuz çok çünkü- doğal gazı götürdünüz ama Hanak ve Damal'a, 500 metre ve 1 km mesafedeki 2 ilçeye 2018'den beri sözünüzü yerine getirmediniz.

SÖZÜNÜZÜ NE ZAMAN TUTACAKSINIZ?

Geçtiğimiz yıl, 2019'da, 2020'de belediyelere yazı yazdınız. Dediniz ki: "Kararlarınızı alın, 'Yükümlülüklerinizi yerine getireceğiz.' diye taahhüt kararlarınızı alın Meclisten, bize kararı gönderin." Gönderdiler ama 500 metre mesafedeki doğal gaz dolum ve doğal gaz depolama alanı olan 2 ilçeye hâlâ doğal gazı getirmediniz. Sözünüzü ne zaman yerine getirmeyi düşünüyorsunuz Sayın Bakan?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.