Arslan'dan Enerji Bakanı'na önemli sorular

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin enerji ve su alımlarını etkileyen düzenlemelere ilişkin Milletvekili İbrahim Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi sundu.

24 Mayıs 2024 Cuma 16:46
Arslan'dan Enerji Bakanı'na önemli sorular

Arslan şunları söyledi: “Yürürlükte bulunan “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’ne eklenen madde sonucunda; şehrimize, başka şehirlerde faaliyet gösteren özel şirketler tarafından başvurular yapılmış olup, tüm trafo kapasitelerinin dolmuş olduğu ilgili kurum tarafından gerekçe gösterilerek Eskişehir Büyükşehir Belediyemizin başvuruları olumsuz sonuçlandırılmıştır. Yine 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun ‘Lisanssız Yürütülebilecek Faaliyetler’ başlığı altındaki 14’üncü maddesindeki değişiklikle; Eskişehir Büyükşehir Belediyemize sözleşme gücünün iki katı kadar yenilebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim yapma hakkı tanınmasına rağmen, kamu yararı oluşturan bu hak, trafolarda kapasite açığı bulunmaması nedeniyle kullanılamaz hale gelmiştir.  

Öte yandan yönetmeliğin “Enerji ve Su Alımları” başlıklı bölümünde; “Kamu Kurum ve Kuruluşları, enerji maliyetlerini azaltmak amacıyla kamu binalarında tasarruf hedefi ve uygulama rehberinde yer alan tasarruf önlemlerine uyacaklardır. Kamu bina ve tesislerinde enerji verimliliğini artıran uygulamalar geliştirilecek, yenilebilir enerji kaynaklarından faydalanılması hususunda azami gayret gösterilecektir.” düzenlemelerinin yer aldığını aktaran Arslan, “Gerek söz konusu genelge hükümleri kapsamında azami tasarrufun sağlanması, gerekse yüksek enerji harcamalarının asgari düzeye indirilmesi amacıyla trafo kapasitelerindeki önceliğinin il sınırları içerisindeki belediyelerimize verilmesi önem arz etmektedir.” şeklinde konuştu.  

Milletvekili İbrahim Arslan bu kapsamda Bakan Bayraktar’a şu soruları yöneltti:

1-     İlimizde, çağrı mektubu alınmış, bağlantı anlaşması imzalanmış kaç proje vardır? Bu projelerden, süresi içinde (2 yıl) yapılmadığından iptal olan kaç proje olmuştur? TEİAŞ tarafından iptal olan bu projelere ait trafo kapasiteleri, iptal olduktan ne kadar süre sonra tekrar kullanıma açılmıştır? Açılan kapasitelere ait bilgiler nerede yayımlanmıştır?

2-     Eskişehir mücavir alan sınırları içerisinde, özel sektör tarafından yenilebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim yapmak üzere kaç MWe kapasitede proje başvurusu yapılmıştır? Özel sektörün bu başvurularına istinaden kaç MWe kapasitesine TEİAŞ tarafından olumlu yanıt verilmiştir?

3-     Eskişehir mücavir alan sınırları içerisinde, Kamu Kurum ve Kuruluşları tarafından yenilebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim yapmak üzere kaç MWe kapasitede proje başvurusu yapılmıştır? Kamu Kurum ve Kuruluşlarının bu başvurularına istinaden kaç MWe kapasitesine TEİAŞ tarafından olumlu yanıt verilmiştir?

4-     İlimizdeki trafo merkezlerinde, trafo kapasitelerinin dolduğu bilgisi, ilgili kurumdan alınmıştır. Enerji maliyetlerinin arttığı, kamu yararı gözetilerek yenilebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim yapmanın elzem olduğu bugünlerde, ilimizdeki trafo kapasitelerinin artırılması için TEİAŞ tarafından yatırım yapılması planlanmakta mıdır?

5-     Dağıtım kurumları nezdinde Kamu Kurum ve Kuruluşları için yenilebilir enerji kaynaklarına dayalı üretimde öncelik sağlanması için mevzuat kapsamında değişlik içeren herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.