Ali Babacan Medyascope’ta Ruşen Çakır’ın konuğu oldu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, MedyaScope’ta Ruşen Çakır’ın konuğu oldu.

13 Ocak 2023 Cuma 15:46
Ali Babacan Medyascope’ta Ruşen Çakır’ın konuğu oldu

Altılı masa, ortak aday ve seçim gündemi konusunda soruları yanıtlayan Babacan, “Ben golcüyüm. Ekonomide defalarca gol atmışız, dış politikada öyle, Avrupa Birliği sürecinde öyle. Şimdi koltukta oturacak halimiz yok. Biz koşacağız, çalışacağız hangi alanda olursa olsun gol atacağız. Takımın hep beraber performansı önemli" dedi.

‘Ben golcüyüm, şimdi koltukta oturacak halimiz yok, her alanda koşup gol atacağız’

“Biz bu ülkeyi beraberce nasıl yöneteceğimizin modelini kuruyoruz. Kendi adıma yaptıklarımız ortada. Maça çıktığımızda ben golcüyüm. Ekonomide defalarca gol atmışız, dış politikada öyle, Avrupa Birliği sürecinde öyle. Şimdi koltukta oturacak halimiz yok. Biz koşacağız, çalışacağız hangi alanda olursa olsun gol atacağız. Buna takım ruhu olarak bakmamız lazım. Takımın hep beraber performansı önemli."

‘Bakanlık paylaşma diye bir şey yok, ganimet mi paylaşıyoruz’

Bana birkaç gazeteci de sordu. ‘Bakanlıkların paylaşılması nasıl olacak?’ diye. ’Ganimet mi paylaşıyoruz, ne oluyor, paylaşmak ne demek’ dedim. Biz bu ülkeyi beraberce nasıl yöneteceğiz onun modelini kuruyoruz.”

‘Biz yeni bir kral aramıyoruz, kural bazlı bir yönetim modeli istiyoruz’

“Bizim önceliğimiz altı genel başkanın oturduğu masanın içinden bir aday çıkması. Eğer altılı masa benim ismim üzerinde mutabık kalırsa hem rahat seçilirim hem de en iyi şekilde yönetirim. Ama şu anda bizim önceliğimiz ‘kim?’ sorusu değil. Altı partinin birlikte vereceği kararlar, ‘aday kim olacak’ sorusundan çok daha önemli ve öncelikli. Adaya çok anlam yüklersek, ‘Bu kral gitsin yerine hangi kral gelsin’ gibi oluyor. Biz yeni bir kral aramıyoruz, kural bazlı bir yönetim modeli istiyoruz.”

‘Altılı masa Türkiye’nin buluşma masasıdır’

“Altılı masayı Türkiye’nin buluşma masası olarak görüyoruz. Ortak adayımızı da Türkiye’yi birleştiren, buluşturan, her kesimle diyaloğa açık bir aday olarak görüyoruz. 85 milyon içindeki her vatandaşımızın hakkını koruyacak şekilde.”

‘Ortak adayın açıklanmasından önce yol haritaları belirlenmeli’

“Ancak altı parti ve ortak adayın ülkeyi beraberce nasıl yöneteceği, o süreçte ülkenin sorunlarını çözmek için hemen ne yapacağımızı belirlemeden adayı açıkladığımızda kimlik ve geçmiş tartışılıyor. Halbuki seçimlerden sonra neler yapacağımızı ortak adayın ve genel başkanların konuşuyor olması, ülkenin nasıl yönetileceğinin konuşuluyor olması çok önemli.”

‘Altı parti yönetim modeli üzerinde yüzde yüz mutabakat sağlamak üzereyiz’

“Şu anda yönetim modeli üzerinde altı partinin yüzde 95 oranında mutabakatı var. Ama yüzde yüz oranında mutabakat sağlanmadan ve yazılı hale gelmeden üzerinde konuşacağımız her şey taslaktır. Yazılı olarak imza altına alacağız ve 30 Ocak’ta bunu anlatacağız.”

‘Davos’tan davet geldi, gidip gitmemeye önümüzdeki günlerde karar vereceğim’

“Davos’tan davet geldi, önümüzdeki birkaç gün içerisinde karar vereceğim gidip gitmemeye. Davos önemli bir toplantı ama burada da gündemimiz yoğun. Cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, iş dünyası, sanat dünyası, düşünce dünyası ve sivil toplumdan önemli isimler var. Listeye baktım, oldukça iyi bir katılım var.”

‘Daha kapsayıcı ve daha kuşatıcı bir vatandaşlık anlayışını öneriyoruz’

“Açıkladığımız Temel Haklar Eylem Planı’nda 18 bölümde 354 madde var. Bu eylem planındaki 3 maddeyi eleştirenler var ya, arzu ederdik ki açsınlar, baksınlar, biraz emek harcasınlar. Ama diğer 351 maddeyle ilgili görüş yok. Burada vatandaşlık anlayışı, anadil meselesi ve dini örgütlenmelerle ilgili eylem planına koyduğumuz bakış açıları var. Bunların hepsi parti programımızda da yazıyordu. Daha kapsayıcı ve daha kuşatıcı bir vatandaşlık anlayışı için anayasa önerimiz var. Üstelik daha önce AK Parti de mecliste anayasa komisyonuna bu konuyu getirmişti. 85 milyon bu anayasanın içine vatandaş olarak girsin, kendini bu ülkenin vatandaşı hissetsin istiyoruz.”

‘Seçim bölgelerindeki işbirliğini çalışmak için komisyon oluşturuyoruz’

“Altılı masa olarak seçim bölgeleri bazında altı parti arasında milletvekilleri bazında nasıl işbirliği yapılabileceğinin konuşulması için bir komisyon oluşturuyoruz. Bu komisyon bir çalışma yapacak. Altı parti birbiriyle hiç konuşmadan, 81 ilde ve 87 seçim bölgesinde ayrı ayrı listelerle seçime girerse kaç milletvekili çıkacak, işbirliğiyle girerse kaç milletvekili çıkacak? İşbirliği yapılırsa milletvekili sayısı artıyor. Bizim DEVA Partisi olarak hiçbir partiden talebimiz yok. Kendi ismimiz ve kendi logomuzla seçime gireceğiz diye ilan ettik. DEVA Partisi olarak tek başımıza en az 41 ilde seçime gireceğiz. Diğer illerde de işbirliği modellerine bakarız.”

‘Devletin her bir vatandaşımızın hayat tarzını olduğu gibi kabul etmesi gerekir’

“Biz Türkiye’nin yarınlarında buluştuk. Her bir vatandaşımızın hayat tarzını olduğu gibi devletin kabul etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Her bir vatandaşımızı korumak, başkalarının o hayat tarzına müdahalelerini önlemek de devletin en önemli görevlerin biri. Altılı masada da herkesin farklı görüş ve duruşları olabilir, biz yarınlarda buluşalım diyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.