FireAId, Davos'ta dünyaya örnek gösterildi

Koç Holding’in Öncülük Ettiği Yangınlarla Mücadele Projesi “FireAId”, Davos Zirvesi’nde Dünyaya Örnek Gösterildi

19 Ocak 2023 Perşembe 11:51
FireAId, Davos'ta dünyaya örnek gösterildi

İklim kriziyle birlikte tüm dünyada görülme sıklığı ve şiddeti artan orman yangınlarıyla mücadele amacıyla yürütülen ve Koç Holding’in öncülük ettiği “FireAId” projesi, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından Davos Zirvesi’nde örnek uygulama olarak gösterildi. WEF’in zirve kapsamında yayınladığı “Orman Yangınlarıyla Mücadelede Sonraki Aşama: FireAId Pilot Projesi ve Ölçeklendirme (The Next Frontier in Fighting Wildfires: FireAId Pilot and Scaling)” adlı özel raporda, FireAId’in yangınlarla mücadelede veri temelli yapay zekâ teknolojisi ile kurumlar ve hükümetler için çok önemli bir platform görevi üstlendiği duyuruldu. 

Davos Zirvesi’nde düzenlenen özel panelde Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, 

“KoçDigital şirketimizdeki çalışma arkadaşlarımın üstün gayretleriyle, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz FireAId projemiz ile WEF’in San Francisco’daki Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi Platformu’nda dünyamız için çok önemli bir inisiyatife öncülük ediyoruz. İklim krizinin en belirgin sonuçlarından biri olarak sayıları giderek artan orman yangınlarını yeni bir küresel sorun olarak kabul etmemiz gerekiyor. Dijital dönüşümü iş stratejilerimizin temeline konumlandırıyoruz. Bu kapsamda gelişmiş veri analitiği yetkinliklerimizi yangınlarla küresel mücadeleye destek vermek için seferber ettik” dedi. FireAId’de 14 farklı veri seti içinden 400’den fazla değişkenin kullanıldığını belirten Levent Çakıroğlu, modelin kamu kurumlarının yangınla mücadelede veriye dayalı karar almalarına yardımcı olduğunu söyledi. Levent Çakıroğlu şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl pilot proje ile elde ettiğimiz başarılı sonuçlar, modelimizi daha fazla paydaşla geliştirme ve dünyanın farklı coğrafyalarında uygulama konularında bizleri cesaretlendirdi. Projemizin daha da geliştirilmesi için ilgili tüm paydaşlarla, uluslararası kuruluşlarla ve özellikle orman yangını riski yüksek olan ülkelerle çalışmak istiyoruz. FireAId ticari bir proje değil; kullandığımız algoritma ve kaynak kodlarını bir karşılık beklemeden iş birliği içinde paylaşmaya hazırız. Ormanlarımızı korumak için topluluğumuzun yapay zekâ alanındaki kabiliyetlerini dünyamızın iyiliği için değerlendirmeye ve paylaşmaya devam edeceğiz.” 

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından 16 – 20 Ocak 2023 tarihleri arasında düzenlenen Davos Zirvesi’ne katıldı. Bu yıl “Parçalanmış Bir Dünyada İş Birliği (Cooperation in a Fragmented World)” ana teması etrafında 130 ülkeden 2700 lideri bir araya getiren zirve, dünyanın en acil sorunlarının üstesinden gelmek için çözümlere ve kamu-özel sektör iş birliğine odaklanıyor. 

İklim kriziyle birlikte küresel ölçekte görülme sıklığı ve şiddeti artan orman yangınları hakkında, Koç Topluluğu şirketlerinden KoçDigital’in Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birliği içerisinde geliştirerek WEF bünyesinde paylaşımına öncülük ettiği yapay zekâ temelli projesi FireAId, zirve kapsamında yayınlanan özel bir raporda dünya geneline örnek uygulama olarak gösterildi. 

“Orman Yangınlarıyla Mücadelede Sonraki Aşama: FireAId Pilot Projesi ve Ölçeklendirme (The Next Frontier in Fighting Wildfires: FireAId Pilot and Scaling)” isimli detaylı proje raporunda Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu’nun önsözüne yer verildi. Raporda ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in açıklamaları yer aldı. Öte yandan, Davos kapsamında WEF Yapay Zekâ ve Makine Öğrenme Platform Başkanı Kay Firth Butterfield’ın moderatörlüğünde bu proje hakkında düzenlenen özel panele Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da katıldı. 

Levent Çakıroğlu: “FireAId ticari bir proje değil. Projenin daha da geliştirilmesi için ilgili tüm paydaşlarla çalışmaya hazırız.”

FireAId’in, dinamik yangın risk haritası oluşturmanın yanı sıra, yangına hızlı müdahale imkânı sağladığını açıklayan Levent Çakıroğlu şu ifadeleri kullandı: “Toplamda 14 farklı veri seti içinden 400’den fazla değişkenin kullanıldığı model, kamu kurumlarının yangınla mücadelede veriye dayalı daha doğru kararlar almalarına yardımcı olurken; önemli bir zaman da kazandıracak. Geçtiğimiz yıl pilot proje ile elde ettiğimiz başarılı sonuçlar, modelimizi daha fazla paydaşla geliştirme ve dünyanın farklı coğrafyalarında uygulama konularında bizleri cesaretlendirdi. FireAId’in WEF tarafından dünyaya örnek uygulama olarak gösterilmesinden ülkemiz ve topluluğumuz adına gurur duyuyoruz. Topluluğumuzun yapay zekâ alanındaki kabiliyetlerini dünyamızın iyiliği için değerlendirmeye ve paylaşmaya devam edeceğiz.”

Projenin daha da geliştirilmesi için ilgili tüm paydaşlarla, uluslararası kuruluşlarla ve özellikle orman yangını riski yüksek olan ülkelerle çalışmak istediklerini söyleyen Levent Çakıroğlu, projede daha fazla iyileştirme yapılması için kullanılan algoritma ve kaynak kodlarını bir karşılık beklemeden, iş birliği içerisinde paylaşmaya hazır olduklarını belirtti. FireAId’in ticari bir proje olmadığının altını çizen Levent Çakıroğlu sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ülkemizin Güney Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde 44.000 kilometrekarelik bir alanı kapsayan pilot uygulamamızı Orman Genel Müdürlüğümüzün de görüşleriyle Türkiye'nin tüm bölgelerine genişletmek üzere çalışmalarımıza başladık. Buna paralel olarak, dünya genelinde veri sağlayıcılar ve pilot uygulama ortaklarıyla çalışmaya hazırız. Özel sektörün teknoloji becerilerini, kamu sektörünün deneyimini ve akademinin bilgi birikimini ortak fayda odağında koordineli bir şekilde bir araya getirebilirsek, uluslararası iş birliklerini yaygınlaştırabilirsek; çözümünde küresel bir koordinasyon gerektiren tüm sorunlara uzun vadeli ve kalıcı çözümler bulabileceğimize inanıyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.